Balustrady schodowe – co warto o nich wiedzieć?

Kategoria: Blog

balustrada wewnętrzna

Najogólniej rzecz ujmując balustrady to elementy konstrukcyjne, z którymi spotkać się można w architekturze. Ich instalacja okazuje się koniecznością zwłaszcza w obiektach użytkowych, mieszkalnych, przemysłowych oraz tych, które wchodzą w skład infrastruktury drogowej. Najczęściej balustrady produkuje się ze stali, ale nie jest to żadna reguła.

Balustrady – do czego służą balustrady?

Balustrada to jedna z tych rzeczy, o których obecności nie pamiętamy do momentu, w którym ratuje nam życie. Głównym celem balustrad jest zabezpieczenie użytkownika danego obiektu przed upadkiem z wysokości lub – jak ma to miejsce w przypadku balustrad montowanych wzdłuż schodów spiralnych – zatrzymanie osoby, która spada po schodach i zapobiegnięcie powstaniu ewentualnych urazów ciała. Warto również zaznaczyć, że w wielu przypadkach balustrady okazują się dużą pomocą dla osób starszych, ponieważ pełnią funkcję podparcia przy wchodzeniu po schodach. W zależności od zastosowanego wypełniania lub rodzaju wykończenia balustrady mogą również stanowić ważny element estetyki obiektu.

Największe zalety stalowych balustrad

Balustrady stalowe posiadają kilka cech, dzięki którym są doskonałym uzupełnieniem obiektów użyteczności publicznej i innych. Do najważniejszych ich zalet zaliczyć należy ogromną stabilność i wytrzymałość. Wykonane ze stali balustrady bez większego problemu zniosą duże obciążenia, a co za tym idzie zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa w codziennym użytkowaniu. Warto również wspomnieć, że balustrady stalowe odznaczają się ogromną odpornością na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. W sprzedaży dostępne są przeważnie modele wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Stalowe balustrady cechują się także ogromną estetyką wykonania. Ta cecha jest szczególnie istotna w przypadku budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Pamiętajmy także, że stal należy do grupy materiałów, które wyglądają dobrze w zestawieniu ze szkłem, drewnem czy tworzywami sztucznymi.